Nosilec: dr. Marjan Bele (KI)
Osnovni cilj tega projekta je sinteza in uporaba novih materialov za litijeve elektrode z znatno višjo energijsko gostoto od trenutno dostopnih materialov. S tem bomo lahko shranili v enoto mase ali volumna baterije znatno več energije kot je je shranjene v obstoječih baterijah. Energijsko gostoto bomo poskušali povečati na 2 načina: s sintezo katodnih materialov, ki imajo znatno večjo kapaciteto od obstoječih katodnih materialov ter s sintezo katodnih materialov, ki imajo znatno višji potencial kot obstoječi materiali.
A) Materiali z višjo kapaciteto:
Obstoječi katodni materiali lahko shranijo največ 1 mol litija na mol aktivne spojine. Pred kratkim smo kot prvi na svetu sintetizirali nov silikatni material (Li2MnSiO4), ki teoretično lahko shrani in sprošča 2 mola litija na 1 mol spojine. V praksi ta teoretični cilj še ni bil dosežen. Cilj projekta je optimirati strukturne in mikrostrukturne značilnosti novih silikatnih materialov na tak način, da bodo reverzibilno izmenjali znatno več kot 1 mol litija na mol spojine.
|
B) Materiali z višjim potencialom:
Trenutno najbolj popularen katodni material je LiFePO4. Gre za zelo stabilen in relativno varen material s solidno kapaciteto (160 mAh-1), njegova največja slabost pa je relativno nizek potencial (3.4 V glede na kovinski litij).
V literaturi je že dolgo znano, da zamenjava železa (Fe) z manganom (Mn) poveča potencial za 0.7 do 0.9 V. Težava pa je v tem, da je manganov analog zelo slabo prevoden in je ekstrakcija/insercija litija izjemno otežena.
Rešitev problema in s tem cilj tega projekta je, da pripravimo LiMnPO4 v obliki zelo majhnih delcev (10-20 nm) in jih elektrokemijsko povežemo s ustreznim prevodnikom (ogljikovim nanofilmom ipd.). S tem bi lahko zelo povečali hitrost izmenjave litija in dobili odličen nov material z energijsko gostoto, ki bi bila 25 % večja od tiste za LiFePO4.
|